Pięknie wyglądające stopy to standardowy must have każdego sezonu letniego. Jednakże dbając o siebie i o swój wygląd, należy przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Stopy są bardzo ważną częścią naszego ciała, dzięki której jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, dlatego też ich kosmetyka nie powinna kojarzyć się jedynie z estetyką i ładnym wyglądem, ale odpowiednią pielęgnacją. Istnieje wiele schorzeń stóp, które mogą przyczynić się do powstania uciążliwych dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Warto, zatem raz na jakiś czas odwiedzić gabinet podologiczny, który oferuje szereg specjalistycznych zabiegów zapobiegających lub zwalczających różnego rodzaju schorzenia. Czym zatem jest podologia https://kerpro.pl/ i czym zajmuje się podolog?
Podologia – piękne i zdrowe stopy
Podologia to dziedzina naukowa granicząca z kosmetologią i medycyną, zajmująca się badaniem oraz diagnozowaniem chorób stóp. Nauka ta łączy ze sobą zagadnienia z dermatologii, ortopedii, kosmetologii, diabetologii, a czasami nawet chirurgii. Warto zwrócić uwagę, że pomimo leczenia nieprawidłowości oraz zaburzeń związanych ze stopami i różnymi chorobami ich dotyczącymi, dziedzina ta, nie jest uznawana za zawód medyczny. Podologia zajmuje się leczeniem mniej lub bardziej skomplikowanych schorzeń wpływających bezpośrednio na komfort psychiczny oraz fizyczny. Do gabinetu podologicznego warto udać się wówczas, gdy doskwiera nam grzybica, odciski, pękające pięty, wrastający paznokieć, ból podczas chodzenia, a także stopa cukrzycowa czy inne dolegliwości dotyczące dolnych kończyn.
Podologia to nauka zajmująca się opisem i charakterystyką dolegliwości dolnych kończyn oraz zapobieganiem ich rozwoju i odpowiednim leczeniem, ale także prawidłową estetyką oraz kosmetyką stóp. Warto, zatem podejmować działania profilaktyczne i raz na jakiś czas skorzystać z usług podologa. Pozwoli to zapobiec pojawieniu się przykrych dolegliwości oraz zapewnia ładny wygląd stóp i paznokci.
Podolog – lekarz czy kosmetolog?
Tak jak podologia nie jest dziedziną medycyny, tak podolog nie jest lekarzem. Jest to jednak zawód o niezwykłych preferencjach oraz umiejętnościach diagnostycznych, który umożliwia leczenie różnych schorzeń i dolegliwości związanych ze stopami oraz paznokciami. Podolog dba więc o prawidłową kondycję, wygląd oraz estetykę tych partii ciała oraz leczy różnego rodzaju nieprawidłowości i patologie związane nimi (stopa cukrzycowa, grzybica, pękające pięty, wrastające paznokcie itp.). Podolog to także osoba, która podpowiada jak prawidłowo dbać o stopy i je pielęgnować w taki sposób, aby zawsze atrakcyjnie wyglądały oraz były zdrowe i wolne o wszelkich defektów.
Podologia – zabiegi
Gabinety podologiczne są miejscem, coraz częściej odwiedzanym przez społeczeństwo – szczególnie przez kobiety. Głównie przesłanki tych działań, to estetyka i dobrze wyglądające stopy. Nie ma nic w tym złego, gdyż przy takiej wizycie podolog także ocenia ogólny stan dolnych kończyn i wyklucza ewentualne nieprawidłowości. Taka profilaktyka jest działaniem bardzo pożądanym i usprawniającym niektóre procesy leczenia. Poza tym wizyta w gabinecie podologicznym to chwila relaksu i odprężenia.
Zabiegi oferowane przez podologów są nieinwazyjne, bezpieczne i z reguły bezbolesne, niewymagające działań chirurgicznych. Wśród nich można wyróżnić:
– usuwanie różnego rodzaju odcisków, nagniotków i modzeli.
– likwidację pękającej skóry (przeważnie na piętach),
– profesjonalne obcinanie paznokci,
– masaż stóp,
– usuwanie zrogowaciałego naskórka,
– specjalistyczna rekonstrukcja płytki paznokciowej,
– leczenie grzybicy, wrastających paznokci oraz stopy cukrzycowej.
Zabiegi te są charakterystyczne także dla innych dziedzin kosmetologii, czy medycyny estetycznej. Ważna jest jednak specjalistyczna wiedza i odpowiednia specyfika działania uniemożliwiająca wykluczenie groźnych chorób uniemożliwiających wykonanie wyżej wymienionych zabiegów.
Badanie podologiczne – profesjonalna ocena kondycji stóp
Każda wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu dotyczącego ogólnego stanu zdrowia (choroby przewlekłe, kontuzje) danego pacjenta/klienta w celach diagnostycznych. Następnie specjalista wykonuje szereg badań niezbędnych do rozpoznania oraz udzielenia pomocy, są to badania:
– na podobaroskopie (statyczne i dynamiczne),
– na podoskopie,
– na pantografie (statyczne i dynamiczne),
– manualne.
Wszystkie te badania mają na celu sprawdzenie ogólnej kondycji stóp, ruchomości stawów, rozkładu ciężaru ciała, sposobie chodzenia, rozkładu miednicy oraz wielu innych czynników mogących wpływać na rozwój dolegliwości dolnych kończyn. Badanie jest profesjonalne i bardzo dokładne, umożliwiające prawidłową diagnozę oraz sposób leczenia.
Stopy to bardzo ważny element naszego ciała i warto zadbać o to, aby były zdrowe i w nienagannej kondycji, zdolne do pokonywania niezliczonych kilometrów. Warto o nie zadbać zarówno ze względów zdrowotnych jak i estetycznych, w celu poprawienia swojego komfortu jak i samopoczucia oraz atrakcyjnego wyglądu.