Pomimo tego, że kamery sportowe nie są zbyt duże, to jednak z pewnością nie jedna osoba została zaskoczona poprzez ich funkcjonalność. Tego typu urządzenia możemy założyć na kask lub zamontować na rower- w zależności od indywidualnych preferencji. Jaka kamera sportowa będzie najlepsza? Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając tego typu sprzęt? Która z łączności kamery sportowej jest najlepsza? Które z pozostałych parametrów są godne uwagi? Jakie dodatkowe funkcje są godne uwagi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Zwróć uwagę na parametry techniczne kamery
Osobom, którym w sposób szczególny zależy na wysokiej jakości obrazu, zalecamy zwrócić uwagę na rozdzielczość kamery sportowej. Oprócz tego nie bez znaczenia jest płynność, która wyrażana jest w klatkach na sekundę. W sytuacji, gdy czynnik ten będzie możliwie najwyższy, wówczas możemy liczyć na dynamiczne i ostre filmy. Kamera HD nagrywa w jakości 1280×720, natomiast kamera sportowa Full HD może nagrać obraz w rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Dla fanów najwyższej jakości sprzętu zaleca się kamery sportowe 4K, których rozdzielczość nagrywania wynosi 3840×2160 pikseli, a dzieje się to przynajmniej w 30 klatkach na sekundę. Nie bez znaczenia jest szerokokątny obiektyw, który sprawdzi się do niektórych sportowych wyczynów. Mamy 100% pewności, że najważniejsze szczegóły znajdą się na naszym nagraniu. Pamiętajmy o stabilizacji obrazu. W tym celu ciekawy wydaje się być gimbal, który umieszcza się na kamerkę. Charakteryzuje się ogromną skutecznością, niestety jego cena jest stosunkowo wysoka. Coraz więcej osób decyduje się na kamerę z wyświetlaczem, co umożliwia podejrzenie aktualnie nagrywanego filmu.
Która z łączności kamery sportowej jest najlepsza
Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał danego urządzenia, warto zdecydować się na takie, które wyposażone jest w specjalistyczne moduły łączności bezprzewodowej. Przykładowo kamery sportowe z WiFi umożliwiają połączenie ze smartfonem. Dzięki temu możemy wyświetlać obraz na żywo, a w razie potrzeby zmienić ustawienia. Coraz więcej producentów decyduje się na popularny moduł Bluetooth- umożliwia on łączenie gadżetu razem z akcesoriami. Co ciekawe, przydatny jest również port wideo HDMI, co pozwala na podłączenie kamery bezpośrednio do innego odbiornika. Kamera sportowa powinna wykorzystywać także moduł GPS. W konsekwencji możliwe jest zarejestrowanie takich informacji, jak lokalizacja, długość przebytej trasy, wysokość, średnia prędkość poruszania się itp. Może okazać się to strzałem w dziesiątkę dla tych wszystkich, którzy uprawiają dynamiczne sporty.
Pozostałe parametry, które mogą mieć znaczenie
Jeśli chodzi o pozostałe parametry godne uwagi, z pewnością znaczenie ma czas pracy baterii. Na pełnym ładowaniu przeciętna kamera sportowa powinna móc pracować przynajmniej przez godzinę. Ze względu na to, że sprzęt jest stosukowo niewielkich rozmiarów, akumulator również nie należy do największych. Im dłuższy jest czas pracy na baterii, tym lepiej dla użytkownika. W zdecydowanej większości przypadków ładowanie odbywa się przez port micro USB. Pamiętajmy również o tym, że z praktycznego punktu widzenia znaczenie ma wodoszczelność. Na szczęście producenci dokładnie przemyśleli ten temat, dzięki temu do kompletu w wielu przypadkach dołączane są specjalne akcesoria. W konsekwencji bez większych problemów nagramy filmy znajdując się nawet kilkadziesiąt metrów pod wodą. Dodatkowo nie musimy obawiać się, że zanurzenia skończą się uszkodzeniem sprzętu.
Które z dodatkowych funkcji kamery sportowej są godne uwagi?
Przeciętna kamera sportowa może posiadać wiele dodatkowych funkcji, o których warto wspomnieć. Często powodują one, że sprzęt staje się jeszcze bardziej funkcjonalny, co dla wielu jest kwestią priorytetową. Dużą popularnością cieszy się HDR, czyli możliwość jeszcze lepszego odwzorowania barw czy też kontrastu filmowanych scen. Dodatkowo właściciele mogą liczyć na większą szczegółowość obrazu. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja pętli, która polega na tym, że film automatycznie zapisuje się na starym zapisie, w konsekwencji nie powinniśmy mieć problemów z nagłym brakiem miejsca, co w innym przypadku jest dość powszechne. Warto wspomnieć o możliwości nagrywania filmów poklatkowych, co nosi nazwę funkcji timelapse. Profesjonaliści cenią sobie wbudowaną lampę LED, dzięki której możemy w skuteczny sposób doświetlić głębie wody w zanurzeniu, a nocne scenerie będą wyglądać w pełni atrakcyjnie. Najnowsze egzemplarze umożliwiają obsługiwanie kamery bez użycia rąk. Jest to możliwe ze względu na sterowanie głosem. Alternatywnym rozwiązaniem jest pilot zdalnego sterowania, który jest powszechnie znany w innych urządzeniach. Funkcjonalne jest również dodatkowe mocowanie, które to umożliwia przytwierdzenie kamerki do różnych miejsc. Co ciekawe- niektóre zestawy obejmują komplety uchwytów, co warto mieć na uwadze.