Gładź szpachlowa gotowa – co warto o niej wiedzieć? Na rynku dostępnych jest wiele produktów, dzięki którym możemy uzyskać efekt idealnie gładkich ścian. Wybór nie jest wcale taki oczywisty. Sklepy budowlane mają w swoim asortymencie gładzie szpachlowe w proszku oraz gotowe, polimerowe produkty. Gotowa gładź szpachlowa pozwala osiągnąć sporą gładkość powierzchni, a przy tym można ją nakładać również na sufity. Jest też znakomitym podłożem pod wszelkiej maści farby, dzięki czemu na dłużej zachowują one swój kolor. Gładź szpachlowa jest również wygodna w nakładaniu, dobrze pokrywa nierówności i pozbywa się chropowatości ścian.
Gotowa gładź szpachlowa
Gładź szpachlowa jest to produkt wykonany z dodatkiem polimeru. Sprzedaje się ją w wiadrach o różnej objętości. Polimerowe spoiwo wiąże się i twardnienie na ścianach poprzez samoistne wysychanie. Jej warstwa powinna być dosyć cienka. Gładzie szpachlowe możemy nakładać na odnawiane stare tynki. Gotowe produkty są doskonałym wyborem, jeżeli zależy nam na szybko wykonanej pracy. Gotowej gładzi nie trzeba rozrabiać i mieszać z wodą, aż uzyska się odpowiednią konsystencję. Można ją zastosować na ściany, sufity, jak i do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych. Nadaje się do nakładania ręcznego oraz maszynowego. Decydując się na ten materiał budowlany, trzeba pamiętać o jego szczelnym zamknięciu. Jeżeli całość masy nie zostanie od razu wykorzystana, po jej zamknięciu resztę można wykorzystać w innym czasie. W ten sposób produkt zachowa wszelkie swoje właściwości. W sprzedaży znajdują się gotowe gładzie szpachlowe o różnej wydajności i twardości.
Gotowe gładzie szpachlowe – zalety
Komfort użytkowania
Najważniejszą zaletą tych materiałów remontowych jest to, że są one niezwykle komfortowe w użyciu. Po otwarciu wiaderka gotową mieszankę możemy od razu nałożyć na ścianę, bez konieczności jej mieszania z wodą. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób niemających doświadczenia w pracach remontowych. Dla takich użytkowników mieszanie produktu z wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji mogłoby okazać się problematyczne. Gotowe gładzie nie wymagają przerwania pracy, a swoją konsystencję utrzymują na stałym poziomie przez cały okres przydatności do użycia. Co ważne, w szczelnym opakowaniu możemy je przechowywać nawet przez 1,5 roku po otwarciu. Są bardziej odporne na warunki przechowania, aniżeli w przypadku produktów w formie sypkiej.
Łatwe szlifowanie
Gotowe gładzie szpachlowe zachowują łatwość obróbki także po wyschnięciu. Dzieje się tak z uwagi na odpowiednie połączenie składników wraz ze specjalnymi wypełniaczami o strukturze płytkowej. Dzięki nim obróbka końcowa jest bardzo łatwa. Gotowa gładź szpachlowa nie sprawia kłopotów w trakcie szlifowania, także tym mniej doświadczonym użytkownikom.
Odporność i elastyczność produktu
Gotowe produkty mają dużą przewagę nad materiałami sypkimi. Wykazują się bowiem o wiele wyższą elastycznością. Właśnie z tego względu są polecane także do szpachlowania naprawczego i punktowego. Dzięki zawartości w ich składzie specjalnej żywicy polimerowej, która znacząco poprawia parametry wytrzymałościowe oraz elastyczności, a także decyduje o świetnej przyczepności gładzi szpachlowej, jest ona odporna na spękania.
Gotowe gładzie szpachlowe – wady
Gotowa gładź nie nadaje się do nakładania grubszych warstw. Nie możemy ją wykorzystać do eliminacji dużych ubytków tudzież prostowania ścian. Gotowe gładzie potrzebują co najmniej 6 godzin na utwardzenie, po czym dopiero możemy nakładać drugą warstwę. Wiąże się to oczywiście z wydłużeniem czasu pracy. Dla wielu osób największą wadą tych produktów jest ich cena, która jest wyższa od mas w formie sypkiej.
Gładź zwykła czy bezpyłowa?
Jeszcze do niedawna oczywiste było to, że po nałożeniu gładzi na ścianę i jej wyschnięciu, trzeba było jeszcze ją zeszlifować. Nie była to czynność lubiana, gdyż wiązała się ze znaczną ilością pyłu. Właśnie z tego względu dla wielu użytkowników proces nakładania gładzi na ściany był dosyć kłopotliwy. Od pewnego czasu na rynku dostępne są rozwiązania bardziej komfortowe. Tak zwane gładzie bezpyłowe to nowoczesne produkty, które nie wymagają szlifowania lub wykonuje się je na mokro. Dzięki nim cały proces gładzenia powierzchni przebiega o wiele szybciej. Nie trzeba czekać, aż dane warstwy całkowicie wyschną, natomiast położona gładź bezpyłowa może nie być w ogóle szlifowania, czy też może wymagać jedynie miejscowego wyszlifowania.
Jak nakładać gotową gładź szpachlową – ręcznie czy mechaniczne?
Najczęściej gładzie kładzie się ręcznie, przy użyciu pacy i kielni. Jeżeli jednak do wygładzenia mamy znacznie powierzchnie, wówczas prace przebiegną sprawniej, jeśli użyjemy do tego celu agregatu tynkarskiego. Maszynowe nałożenie gładzi zapewnia doskonałe rezultaty. Grubość warstwy jest jednakowa, a czynność tą wykonamy szybko. Przed wybraniem danego produktu trzeba sprawdzić jednak koniecznie, czy może być on aplikowany maszynowo. Gładzie szpachlowe w postaci gotowej są dobrym wyborem dla wszystkich osób, które nie mają doświadczenia w używaniu produktów sypkich i chcą zaoszczędzić swój czas. Jest to rozwiązanie niegenerujące odpadków, wygodniejsze i pozwalające na dłuższe przechowywanie.