Co to ortopeda?

Co to ortopeda?

Człowiek regularnie miewa problemy związane z urazami kości, złamaniem kończyn, dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Jest to bardzo uciążliwe i często generuje ogromny ból. Na szczęście możemy zgłosić się do ortopedy, który to jest specjalistą w swoim fachu i udzieli nam niezbędnej pomocy medycznej. Kim jest i czym dokładnie zajmuje się ortopeda? Kiedy warto wybrać się do ortopedy dla dorosłych? Jakie badania może wykonywać ortopeda? Jak wygląda tego typu wizyta w praktyce? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Kim jest i czym zajmuje się ortopeda?

Zanim rozpoczniemy dywagacje na temat ortopedy, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, kim on tak właściwie jest. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego zawodu, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewien specjalista, który to zajmuje się układem kostnym, wadami rozwojowymi, a także nieprawidłowościami związanymi z postawą. Jest to lekarz, który ukończył specjalizację z zakresu ortopedii, ewentualnie zdobył tytuł dziecięcego chirurga. Praca dobrego ortopedy https://ortho-expert.pl/galeria/ obejmuje zarówno układ mięśniowy, jak i układ szkieletowy lub więzadłowo-stawowy. Tego typu specjalista musi posiadać ogromną wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki, patofizjologii, fizjologii ruchu. Kiedyś lekarze o takiej specjaliści leczyli jedynie wady postawy u najmłodszych, jednakże ze względu na to, że medycyna znacząco się rozwinęła, to i zakres ortopedii znacznie się rozszerzył.

Ortopeda dla dorosłych- kiedy się do niego wybrać?

Co to ortopeda?Kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, kim tak właściwie jest lekarz ortopeda https://ortho-expert.pl/, warto zastanowić się nad tym, z jakimi objawami możemy się do niego wybrać. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przychodnia ortopedyczna zajmuje się wieloma schorzeniami. Należy wyróżnić grupę, w której pacjenci potrzebują leczenia stanów pourazowych, m.in. deformacji, skrócenia kości, przykurczów. Powikłania na skutek przebytych złamań czy też wielonarządowych urazów niejednokrotnie wymagają korekcji chirurgicznej- warto mieć to na uwadze. W sytuacji, kiedy wystarczające okaże się zachowawcze działanie, wówczas konieczne okaże się skoordynowanie działań rehabilitacyjnych. Często nie obędzie się bez dobrania odpowiednich wkładek czy też wyboru specjalistycznej podkładki na siedzenie, z której korzysta się na co dzień. Ortopeda bardzo często podejmuje działania, które ściśle związane są z minimalizowaniem skutków niepełnosprawności. Osoby, które mają problemy z zaburzeniem chodu lub cierpią na inne dysfunkcje, mogą liczyć na pomoc ortopedy w postaci dobrania prawidłowych kuli, chodzika czy też wózka. Drugą grupą pacjentów są osoby, które posiadają zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa czy też dużych stawów. Do najczęstszych objaw zaliczyć możemy ograniczenie ruchu, a także ponadprzeciętną bolesność. 

Jakie badania może wykonywać ortopeda?

Nie da się ukryć, że do lekarza ortopedy najczęściej trafiają osoby, które skarżą się na ból- to właśnie on jest pierwszym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepojącego. Zdecydowanie najłatwiejsze do zdiagnozowania są oczywiste urazy, takie jak chociażby złamania, skręcenia, zwichnięcia- objawy w takim przypadku są jednoznaczne. Nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa- tamtejsze symptomy są nieswoiste. Częstym badaniem jest altroskopia łąkotki, która daje możliwość bardzo precyzyjnej oceny urazu. W praktyce często podejmuje się również procedury naprawcze. Altroskopia to gwarancja krótszego pobytu osoby chorej w szpitalu. Dodatkowo znacznie zmniejsza się ryzyko powikłań, co z pewnością jest bardzo zachęcające. W niektórych przypadkach ortopeda wykonuję alloplastykę stawu https://ortho-expert.pl/oferta/alloplastyka/, czyli wymienia chore stawy na sztuczne. Podczas takiej operacji usuwana jest uszkodzona głowa, a także wnętrze panewki- zastępuje się to sztucznymi elementami. Alloplastyka umożliwia pozbycie się wszelkich nieprzyjemnych dolegliwości. Pośrednio wspomaga się ruchomość stawu. Warto wspomnieć, że operacja ta nie jest zbyt skomplikowana i trwa kilkadziesiąt minut. 

Jak wygląda wizyta u ortopedy w praktyce?

Wiele osób ciekawych jest, jak wygląda pierwsza wizyta u ortopedy. Często strach przed nieznanym paraliżuje nas, przez co nie możemy się przełamać i próbujemy radzić sobie z problemami na własną rękę. Jest to oczywiście nierozsądne- należy unikać takich incydentów. Kiedy po raz pierwszy wybierzemy się do ortopedy, wówczas zbierze on od nas możliwie najwięcej szczegółów. W konsekwencji musimy spodziewać się nieco bardziej szczegółowych pytań, które będą dotyczyć przebytych chorób. To właśnie dzięki temu możliwe jest postawienie wstępnej diagnozy, a w konsekwencji zlecenie dalszych specjalistycznych badań. Leczenie zależy od tego, jaka diagnoza zostanie postawiona. Istnieje wiele różnych metod leczenia ortopedycznego, jednak największą popularnością cieszy się unieruchomienie kończyny, rehabilitacja, fizjoterapia i leczenie ortopedycznego.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

Rekomendowane artykuły