Sublimacja jest czymś, co towarzyszy nam – ludziom – już od bardzo dawna, a co stosuje się coraz częściej i chętniej. Mimo wszystko jednak jeszcze do niedawna nie wiedziałem, co oznacza sublimacja, ani też nigdy nie słyszałem tego terminu. Tym bardziej zaskoczył mnie on, gdy tylko usłyszałem, że ma on związek z rzeczami, których na co dzień używam. O jakich rzeczach mowa? Czym tak właściwie jest cała ta sublimacja i dlaczego warto wiedzieć więcej na jej temat? Te, ale i wiele innych kwestii postaram się poruszyć w tym krótkim wpisie.
Co oznacza sublimacja i skąd wzięło się to określenie?
Zastanawiając się, co oznacza sublimacja bardzo szybko natknąłem się na wpisy z gatunku chemii i fizyki, których przeczytanie nie do końca stało się moim priorytetem ze względu na użyte w nich słownictwo. Spragniony wiedzy, mimo wszystko po nie sięgnąłem – i nie żałuję, choć można to opisać znacznie mniej specjalistycznie, aniżeli w ich obrębie.
Sublimacja jest procesem chemicznym, w którym ciało stałe przybiera stan gazowy. Zachodzi on naturalnie w przyrodzie, ale też można go w sztuczny sposób wywołać – to właśnie to drugie zagadnienie zaciekawiło mnie najbardziej, gdyż sublimacja jest szeroko wykorzystywana w przemyśle. W tej sztucznej formie, naturalnie.
Gdzie po raz pierwszy spotkałem się z procesem sublimacji?
Do brnięcia w dowiedzenie się, co oznacza sublimacja, zachęciła mnie bardzo ludzka czynność – zakup koszulki dla znajomego z jednego z portali oferujących możliwość zadrukowywania ich. Przeglądając jego ofertę i natknąłem się na tak zwany „druk sublimacyjny”. Natychmiast zainteresowałem się tematem i zacząłem szukać informacji na temat tego, co oznacza sublimacja i w jaki sposób przyczynia się ona do zadrukowania koszulek.
Choć proces sublimacji wydaje się być bardzo skomplikowany i możliwy do opisania w kilku tomach książki (co zresztą niektórzy już próbowali robić) – tak właściwie jednak ja potrzebowałem (i innym też to polecam) zaledwie zdefiniowania tego, co zachodzi w jego ramach i w jaki sposób ma to wpływ na koszulkę – choć koszulka jest czymś, co stanowi zaledwie wierzchołek góry lodowej przedmiotów i materiałów, na których za pośrednictwem tej techniki można coś wydrukować.
Zalety sublimacji w druku
Przeglądając różnego rodzaju koszulki i spoglądając na formy zadruku, a jednocześnie starając się dowiedzieć, co oznacza sublimacja, szybko zacząłem porównywać każdą z nich. Druk transferowy, klasyczny, sitodruk – metod zadrukowywania tkanin jest całe mnóstwo. Dlatego też postanowiłem sprawdzić, czym tak naprawdę wyróżnia się sublimacja i czym stara się przyciągnąć mnie do siebie (co, muszę przyznać, do tej pory bardzo skutecznie jej się udawało). W związku z tym sporządziłem listę podstawowych zalet tej właśnie formy zadruku. Sublimacja w druku jest świetna, bo:
- zapewnia najlepszą jakość zadruku – sublimacja jest jedyną metodą, która w tak łatwy, ale i dokładny sposób jest w stanie przenieść na element docelowy niemal dowolny wzór – nawet dokładne i szczegółowe zdjęcie; nie traci przy tym w żaden sposób na jakości;
- gwarantuje jego trwałość – dzięki sublimacji można osiągnąć nadruk o trwałości nieporównywalnej z jakąkolwiek inną; miałem już co do tego pewne doświadczenie – podświadomie wiedziałem, że służąca mi już od kilkunastu lat podkoszulka jest wykonana taką właśnie metodą; potwierdzam więc – sublimacja jest procesem bardzo trwałym;
- zapewnia nadrukowi odporność na warunki atmosferyczne – nie muszę chyba mówić, że druk sublimacyjny należy do najtrwalszych na rynku – doskonale radzi sobie również z ciężkimi warunkami, nadając się na bardziej wymagające wakacje czy gdziekolwiek indziej, gdzie koszulka (czy inny przedmiot) będzie często eksploatowana;
- jest stosunkowo tania – inwestując w druk sublimacyjny wcale nie trzeba się martwić o nader wysoką cenę – pod warunkiem, że wykonujemy nieco większe zlecenia; chcąc zaopatrzyć się w przedmiot tylko dla znajomego, musiałem kontaktować się z firmą i sprawdzać, czy może podjąć się wykonania zadruku na zaledwie jednej koszulce; to właśnie to znacząco podniosło cenę produktu ostatecznego, który ja dostałem. Mimo wszystko, nie była ona bardzo wysoka, co – mimo wszystko – uznaję za wielki plus;
- pozwala zadrukować praktycznie każdą tkaninę – jak się dowiedziałem, proces sublimacji stosuje się nie tylko do tego, by móc zadrukowywać koszulki. Świetnie sprawdza się on również w przypadku bardzo wielu innych rodzajów tkanin, w związku z czym korzysta z niego niemal każda firma znająca się na rzeczy, produkująca gadżety reklamowe.
Podsumowanie
Jest dla mnie rzeczą jak najbardziej zrozumiałą, gdy ktoś powie mi, że nie wie co oznacza sublimacja. Jest to termin, którego nawet ja jeszcze kilka miesięcy temu po prostu nie znałem. Gdy tylko się o nim dowiedziałem jednak, pożałowałem. że nie zrobiłem tego wcześniej – całość jest bowiem tak fascynująca, że głowa mała! Nawet jeśli jednak sam proces nie do końca niektórych ciekawi, wiele osób – jak ja – w swoim życiu kiedyś o nim usłyszy. Moim zdaniem warto wtedy wiedzieć, z czym to wszystko się je i posiadać chociażby elementarną wiedzę na temat tego.