Choroby leczone medyczną marihuaną

Choroby leczone medyczną marihuaną

W pierwszych dekadach XXI wieku, stosowanie medycznej marihuany stało się coraz częściej badane i uznawane w leczeniu wielu problemów, które są nieskutecznie leczone innymi lekami i terapiami.

Świadomość społeczna o tym, czym naprawdę jest lecznicza marihuana zaczyna się dopiero rozwijać. Wiąże się to z tym, że marihuana i jej pochodne są kojarzone przede wszystkim z działaniem narkotycznym. Jednakże, działanie zdrowotne medycznej marihuany jest niezaprzeczalne i w przyszłości stanie się bardziej powszechnym lekiem na różne choroby.
Wymienione schorzenia to tylko wierzchołek góry lodowej. Ponieważ w Polsce marihuana jest klasyfikowana jako narkotyk, nadal musimy się jeszcze wiele nauczyć o jej działaniu. W miarę jak społeczeństwo będzie oswajało się z ideą medycznej marihuany, lek ten będzie coraz częściej dostępny do testowania i użytku osobistego. Kiedy tak się stanie, będziemy mieli szansę dowiedzieć się jeszcze więcej o korzyściach (i potencjalnych skutkach ubocznych) tego środka.

Oto kilka z niezliczonych schorzeń, w których medyczna marihuana okazała się pomocna:

Przewlekłe bóle

Ból przewlekły występuje w wielu formach i nie zawsze ma swoją ustaloną przyczynę. Uraz lub wypadek może wywołać objawy bólu przewlekłego, lub może on pojawić się sam z siebie w jakiś. Tak czy inaczej, przewlekły ból może być wyniszczające, i nie ma dla niego jednego, sprawdzonego rodzaju terapii, która może go wyeliminować. Medyczna marihuana to jeden z najlepszych i najmniej inwazyjnych sposobów walki z przewlekłymi bólami.

Depresja i stany lękowe (oraz stany pokrewne)

Konopie indyjskie są również skutecznym narzędziem pomagającym ludziom radzić sobie z ich zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. Osoby cierpiące na depresję i stany lękowe często sięgają po konopie indyjskie, aby się zrelaksować i poczuć spokój, co pozwala im przetrwać najtrudniejsze etapy choroby. Istnieją również dowody wskazujące na to, że marihuana jest idealnym środkiem do radzenia sobie z objawami PTSD.

Zaburzenia odżywiania

Dzięki zdolności do zmniejszania lęku i stymulowania apetytu, konopie indyjskie mogą być stosowane w leczeniu wielu różnych zaburzeń odżywiania. Osoby cierpiące na nudności również mogą odnieść korzyści.

Rak (i związane z nim leczenie)

Istnieje wiele różnych rodzajów raka, ale większość z nich wiąże się z pewną dozą przewlekłego bólu. Leczenie związane z rakiem, w tym chemioterapia, często wiąże się z szeregiem skutków ubocznych, takich jak nudności, zmęczenie i inne rodzaje bólu. Konopie indyjskie mogą być stosowane w leczeniu wielu z tych objawów i efektów ubocznych leczenia.

Jaskra

Jednym z najwcześniejszych znanych zastosowań medycznych marihuany jest leczenie jaskry i podobnych schorzeń oczu. Odpowiednie użycie marihuany może złagodzić ból związany z tym schorzeniem, a także może zmniejszyć ciśnienie w oku.

Demencja

Choroby Alzheimera i innych form demencji nie da się wyleczyć marihuaną (ani niczym innym, naprawdę), ale marihuana może powstrzymać pewne objawy i zapewnić użytkownikom większą jasność umysłu, przynajmniej tymczasowo.

Epilepsja i skurcze mięśni

Istnieją również dowody wskazujące na to, że relaksujące działanie marihuany może być korzystne w leczeniu epilepsji, skurczów mięśni i innych stanów, które wiążą się z utratą kontroli nad mięśniami. Jest to obiecujący obszar do badań, które przynoszą coraz to lepsze wiadomości o działaniu medycznej marihuany.

Astma

Podczas gdy palenie marihuany może nie mieć zdecydowanie pozytywnego wpływu na płuca, inne metody przyjmowania wykazały, że ograniczają one aspekty astmy. Rozszerzenie dróg oddechowych i skurcze oskrzeli są głównymi objawami ogólnie charakteryzującymi astmę – obie te funkcje są regulowane przez układ endokannabinoidowy. Badania potwierdziły, że THC ma działanie rozszerzające oskrzela i łagodzi występowanie ich skurczów.

Celiakia

To zaburzenie autoimmunologiczne może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, uszkodzenia jelit i większego ryzyka wystąpienia długotrwałych komplikacji zdrowotnych. Podczas gdy dieta bezglutenowa jest jedynym znanym obecnie sposobem leczenia, medyczna marihuana może być bardzo przydatna we wspomaganiu leczenia. Marihuana może być stosowana w leczeniu objawów takich jak ból żołądka, ból stawów, bezsenność, niepokój i nudności. Dodatkowo, badania wykazały, że receptory kannabinoidowe mogą pomóc w leczeniu uszkodzeń jelit spowodowanych celiakią.

HIV/AIDS

Marihuana jest przydatna w walce z HIV i AIDS jako środek uśmierzający niekorzystne działanie leczenia. Terapia antyretrowirusowa może powodować nieubłagane efekty uboczne, takie jak utrata apetytu, depresja, nudności, wymioty, problemy ze snem i inne. Marihuana łagodzi te skutki pozwalając pacjentom na lepszą jakość życia przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad leczenia.

Bezsenność

Trudności z zasypianiem są wystarczającym problemem same w sobie, ale mogą wywołać także inne szkodliwe efekt w życiu każdego człowieka. Brak koncentracji, bóle głowy, spadek nastroju – to, co kiedyś było prostymi skutkami ubocznymi, może przerodzić się w większe problemy. Na szczęście medyczna marihuana (szczególnie jej odmiany o wysokiej zawartości kannabinoidów i THC) jest skutecznym środkiem wspomagającym sen i może pomóc osobom cierpiącym na bezsenność powrócić do normalnego cyklu snu.

Rekomendowane artykuły